2,006,919 views 236 on YTPak
7,983 644

Published on 16 Apr 2011 | over 6 years ago

neyzen tevfik mecnun şiiri ...

Neyzen Tevfik biyografisi ;

Tevfik Kolaylı (d. 24 Mart 1879, Bodrum, Muğla - ö. 28 Ocak 1953, İstanbul), ya da yaygın bilinen adıyla Neyzen Tevfik, taşlamalarıyla tanınan Türk neyzen ve şairdir.

Taşlama kitaplarının yanı sıra çeşitli taksimler ve saz semailerinin de bestecisidir. Osmanlı döneminde istibdata karşı, Cumhuriyet yıllarında ise devrimlere karşı gelenlere karşı hicvini kullanmış; haksızlığa, yolsuzluğa ve yozlaşmışlığa karşı şiirler yazmıştır. Biçok defa tutuklanmış; ama kısa sürelerde serbest bırakılmıştır. Bektaşi tekkesine mensup olmuş, hayatının büyük bölümünü İstanbul'da çeşitli hanlarda geçirmiş, son dönemlerinde Bakırköy Ruh ve Sinir Hastanesi'nde kendine ayrılan 21.koğuşta kalmıştır. 1930'larda kısa süreyle kendine bağlanan aylık haricinde düzenli bir geliri olmamıştır ve hayatı boyunca sara nöbetleri ile uğraşmıştır. Aynı zamanda çok fazla içki (özellikle rakı) içtiği bilinmektedir.
Neredeyse tüm hayatı boyunce baskı ve zulme karşı çıkan Tevfik'in şiirlerindeki yergi ve taşlamaları onu bu türde Nef'i ve Eşref'ten sonra en önemli üçüncü edebiyatçı konumuna getirmiştir.[kaynak belirtilmeli] Şiirlerinde sık sık 1900'de yazdığı Sahne-i ömrümden nefs-i emmareye hitabım şiirinin ilk kıtasındaki gibi müstehcen sözlere ve bu yolla yapılan taşlamalara rastlanır:
" Alemin bağ-zârını sikeyim!
Sümbül ü verd ü nârını sikeyim!
Andelib-i nizârını sikeyim!
Hâsılı nev-baharını sikeyim! "

Neyzen tevfik'in düzenli bir geliri olmadığı sanılmaktadır. Genellikle neyi ve şiirleriyle para kazamaya çalışmış, sadece 1930'lu yıllarda kendisine devlet tarafından bir aylık bağlanmıştır. Kuralları pek umursamadan sürdürdüğü yaşamında özellikle rakı başta olmak üzere içkinin çok büyük etkisi vardır. Yozlaşan toplum, dini istismar ve Atatürk'ün devrimlerine karşı çıkılmasına karşı bir duruş sergilemiştir. Özellikle hazırcevaplığıyla tanınırdı, bu sayede bir çok fıkranın konusu olmuş, aynı zamanda hicivde de başarılı olmuştur.

şiir kitapları ;
hiç
azab-ı mukaddes

besteleri ;
* Nihavent Saz Semaisi
* Şehnazbuselik Saz Semaisi
* Taksimler, taş plak

Halk arasında neyzenliğinin ve şiirinin yanı sıra fıkralarıyla da tanınır; fakat edebiyat dünyasındaki kaynaklarda bunlara rastlamak çok zordur. Başlıca bilinen fıkraları şunlardır:

* Padişahçılık
* Hamam Sefası
* Edep
* Kırk yıllık ölü
Customize Your Hybrid Embed Video Player!

6-digit hexadecimal color code without # symbol.

 

Report video function is under development.

 


Loading related videos...