3,150,203 views 223 on YTPak
11,971 985

Published on 22 Sep 2014 | over 3 years ago

2. YOUTUBE KANALIMA ÜCRETSİZ ABONE OLUN: www.youtube.com/user/ruhicenetburada

TAKİP EDİN:
www.facebook.com/RuhiCenetVideolari
twitter.com/RuhiCenet
www.youtube.com/user/ruhicenetburada

"Dünyanın En Gizemli Ses Kayıtları" başlıklı videonun metnini aşağıdan okuyabilirsiniz

Kayıp Kozmonot
Sovyetler Birliği ve ABD arasındaki uzay yarışı sırasında Rusların kazanmak uğruna hiçbir şeyden kaçınmadıkları ve kendilerine ait onlarca kozmonotu uzay boşluğunda ölüme terk ettikleri iddia edilmektedir.
Bu iddia, bağımsız radyo operatörü olan Judica-Cordiglia kardeşlerin bir kadın kozmonottan yayılan radyo dalgalarını yakalayarak elde ettikleri ses kaydına dayanmaktadır.
Uzay rekabeti uğruna kaç tane kozmonotun yalnız başına uzay boşluğunda kaybolduğu bilinmemektedir.
Bu ses kaydı Sovyetler Birliği'nin saklamaya çalıştığı en gizli ses kayıtları arasındadır.
Ara Bilgi
Dünya okyanuslarının yüzeysel haritaları çıkarılmış olsa da aslında bu okyanusların sadece yaklaşık olarak %5'inin keşfedildiği düşünülmektedir.
Bu yüzden 5, 4, ve 3. sıradaki ses kayıtları umulmadık nedenlere bağlı olabilir.
%95'inden fazlasının aslında keşfedilmemiş olması insan hayalinin dışında su yaratıklarının okyanus diplerinde yaşıyor olabileceğini göstermektedir.
Haritası çıkarılmış olsa da Dünya okyanuslarının aslında %5'inden bile daha az bir kısmının keşfedilmiş olması insan hayalinin dışında su yaratıklarının olabileceğini göstermektedir.
Esrarengiz Bloop
1997 yılında "Amerikan Ulusal Okyanus ve Hava İdaresi"nin Pasifik Okyanus'ta kaydettiği çok güçlü bir sestir.
5000 km uzaklıktaki istasyonlar tarafından bile fark edilmiş olan bu ses, tüm zamanların bilinen en güçlü sualtı sesidir.
Bazı araştırmacılar sesin buzullarda oluşan bir depremden kaynaklandığını düşünürlerken, bazı araştırmacılarsa sesin balina gibi büyük hayvanların seslerine olan benzerliğinden ötürü henüz keşfedilmemiş gizemli bir balığa ait olduğunu düşünmektedirler.
Bir hayvanın bu denli güçlü bir ses dalgası oluşturabilmesi için tüm zamanların bilinen en büyük hayvanı olan mavi balinanın 10 katı büyüklüğünde olması gerekir.
Bu büyüklükte bir hayvanın var olma ihtimali düşüktür, fakat
Upsweep
Tıpkı "Bloop" sesi gibi Pasifik Okyanus'ta kaydedilmiş çok güçlü bir sestir.
Her yıl saptanılan bu sesin sualtı volkanları nedeniyle oluştuğu düşünülse de sesin kaynağı kesin olarak bilinmemektedir.
52 Hertz Balinası
Normal bir balinanın çıkardığı ses aralığı 15-25 hertz arası değişirken onun çıkardığı sesler 52 hertz civarındadır.
Bütün enerjisiyle etrafına tanışma veya yardım çağrıları gönderse de farklı bir ses frekansı yaydığı için diğer balinalar tarafından işitilememekte ve yıllardır okyanusta çaresizce yalnız başına dolaşmaktadır.
Normal göç yollarını da takip etmediğinden dolayı başka hiç bir balina ile karşılaşmayan bu gizemli balinanın, türünün tek örneği olduğu düşünülüyor.
Gök Depremi (Mistpouffers)
Brezilya, ABD, Hindistan, Japonya ve Çin gibi ülkelerin okyanusa kıyısı olan bazı yerlerinde duyulmakta olan bombardıman sesine benzeyen gürültülü ve ürpertici bir sestir.
Bu sesten korkan yüzlerce yunusun olay anında topluca belirli bir noktaya doğru kaçıştıkları görülmüştür.
Kaynağı bilinmeyen ve sebebi açıklanamayan bu sesin, ABD’nin Finger Lakes gibi okyanusa kıyısı olmayan, iç bölgelerinde de duyulduğunu rapor edilmiştir.
Taos Uğultusu ve Diğer Uğultular
İsmini aldığı ABD'deki Taos kasabası veya Yeni Zelanda'daki Wellington kenti gibi genellikle izole yerleşim birimlerinde geceleri duyulan ve sebebi açıklanamayan ürpertici bir uğultudur.
Bu uğultuyu daha da tuhaflaştıran bir diğer özelliği ise olayın gerçekleştiği belde sakinlerinin sadece %2'sinin uğultuyu duyabilmesi ve duyabilen insanlar üzerinde olumsuz bir etki oluşturup bir kısmının uzun bir süre maruz kaldıktan sonra intihar etmesine sebep olmasıdır.
Dünyada teorilerle açıklanmaya çalışılsa da hepsi açıklanamayan ve anlam verilemeyen başka sesler de vardır.
Customize Your Hybrid Embed Video Player!

6-digit hexadecimal color code without # symbol.

 

Report video function is under development.

 


Loading related videos...